Menu
Luciano Spalletti fikk mange kritiske spørsmål på pressekonferansen etter at hans italienske landslag ble slått 3-0 av Norge. Foto: Erik Flaaris Johansen / NTB

Italia slaktes i hjemlandet – Spalletti forberedt på vanskelig samtale

Italias landslagssjef Luciano Spalletti regner med å få noen tøffe spørsmål fra fotballpresident Gabriele Gravina etter at laget hans ble utklasset av Norge.

Av NTB | 07.06.2025 09:40:01

Sport: – Jeg må snakke med Gravina om forbundets ønsker og deres syn på mine avgjørelser, sa Spalletti etter 0-3-tapet på Ullevaal.

– Jeg valgte denne gruppen spillere fordi jeg så kvalitet i dem, men om vi er så sårbare at vi ikke greier å operere en offsidefelle eller å sette motspillere under press, så er det noe som mangler. Da er ikke kvalitet tilstrekkelig.

– Det første målet burde vært unngått. Norge ga oss problemer én mot én. Etter 2-0 ventet de oss ut. Det var vanskelig å finne rom, og vi manglet spillere som kunne hevde seg én mot én, sa Spalletti til italiensk TV rett etter kampen.

– Nå blir det ille, nok en gang. Turen til Norge startet med skader og kontroverser og endte med ydmykelse og et utvetydig 0-3. Et svært tungt nederlag som risikerer å sette «Azzurris» vei mot VM i fare, skriver Gazzetta.

Italia har ikke vært i et VM-sluttspill siden 2014, og nå frykter italienerne at de skal feile i VM-kvalifisering for tredje gang på rad. Italia ble utslått i gruppespillet både i 2010 og 2014 og har ikke spilt i VMs cuprunder siden VM-finalen i 2006.

– Jeg er leder for denne gruppen. Jeg har valgt det, og jeg gir ikke opp. Det er mye å forbedre, men det er ikke aktuelt å gi meg, sa Spalletti.

Ståle Solbakken sa at han har medfølelse med italieneren.

– Italia har en fantastisk trener. Hans Napoli-lag som vant Serie A for to år siden, leverte noe av den beste fotballen som er spilt, sa han.

Italia blir slaktet i hjemlige medier etter en kamp der Norge var best i det meste. Storavisen La Repubblica kaller kampen «en katastrofe», mens Gazzetta dello Sport påpeker risikoen for at italienerne må i omspill om VM-plass.

En annen italiensk storavis, Corriere della Sera, stiller spørsmål ved om landslaget må bytte trener. På sin spillerbørs gir de karakteren 4 (av 10) til både Spalletti og ni av spillerne.

(©NTB)