Freia avslutter samarbeid med foreningen Fri
Foreningen Fri mister en årlig pengestøtte på 333.000 kroner når Freia avslutter samarbeidet med dem.
Økonomi og næringsliv: De siste to årene har Freia produsert Nonstop i regnbuefarger i forbindelse med pride-måneden juni – og samtidig fremmet regnbuevenn-konseptet til Foreningen Fri. Nå har de avsluttet samarbeidet, skriver Dagens Næringsliv.
– Vi fikk en diffus begrunnelse for hvorfor de ikke ønsket å fortsette. De sa de skulle prioritere andre ting, uten at jeg er sikker på hva annet de har valgt å gjøre, sier styreleder Marianne Gulli for foreningen Fri i Oslo og Akershus.
Dermed står regnbuevenn-tilbudet uten sikre inntekter neste år. Det er et tilbud for ensomme skeive som består av en telefontjeneste og et besøksvenn-opplegg med frivillige.
Freia sier at de heller kommer til å lyse opp Freia-uret på Karl Johans gate i Oslo i regnbuefarger for å vise støtte. Beslutningen om å avslutte samarbeidet var rent kommersielt, sier de.
– I 2024 solgte vi kun en tredel av det produserte volumet til full pris og måtte ta ganske store tap for å få omsatt resten. Vi hadde selvfølgelig håpet at vi skulle selge mye bedre og at vi kunne videreføre produktet, men vi må også drive kommersielt bærekraftig, sier kommunikasjonssjef Øyvind Olufsen i Mondelez Norge til DN.
(©NTB)