Pressen får ikke høre Tone Ingebrigtsens forklaring i tingretten
Mediene har bedt om at opptaket av Tone Ingebrigtsens vitnemål i rettssaken mot ektemannen spilles av. Slik blir det ikke.
Sport: Det har Sør-Rogaland tingrett besluttet.
– Pressens krav om innsyn i opptak av Tone Ingebrigtsens forklaring tas ikke til følge, heter det beslutningen som ble kommunisert fredag ettermiddag.
Avgjørelsen opplyses å være enstemmig.
– Innsyn i opptaket vil kunne lede til at senere vitner i samme situasjon enten ikke vil forklare seg i det hele tatt grunnet manglende tillit til muligheten for å gjøre det uten fare for senere offentliggjøring, eller stille vilkår knyttet til opptak for å ville forklare seg, skriver tingretten i begrunnelsen.
– Manglende forklaring fra vitnet i foreliggende sak ville vært en klar ulempe for sakens opplysning, og en tilsvarende situasjon kan oppstå i fremtidige saker, heter det videre.
Tone Ingebrigtsen krevde lukkede dører da hun skulle forklare seg i rettssaken mot ektefellen. Hun satte som betingelse at verken presse eller hennes egne barn, utenom de fornærmede i saken, fikk være til stede.
Retten innvilget kravet motvillig.
Vitneforklaringen ble imidlertid tatt opp, og mediene, ved Norsk Presseforbund og Norsk Redaktørforening, sendte inn en begjæring om innsyn i forklaringen.
– Videre kan pressen tilegne seg informasjon fra partene og også videreformidle denne informasjon, skriver tingrettsdommer Arild Dommersnes.
Han legger til at retten ikke anser forklaringen for å være undergitt taushetsplikt.
– Vi tenker at det er viktig at det gis innsyn fordi det er et sentralt vitnemål i en sak av stor offentlig interesse. At det hemmeligholdes vil gjøre det umulig for pressens å drive offentlig kontroll og å åpne for offentlig debatt, skrev rådgiver Sindre Granly Meldalen i Norsk Presseforbund i en epost til NTB da klaget ble inngitt nylig.
Gjert Ingebrigtsen er tiltalt for vold i nære relasjoner mot to av sine sju barn. Han nekter straffskyld.
Retten skriver også at slik den oppfatter Tone Ingebrigtsen, ville hun – dersom hun var gjort oppmerksom på innsynsmuligheten – også ha stilt som vilkår at pressen ikke ble gitt innsyn i opptaket.
I fredagens beslutning heter det at retten legger til grunn at pressen «for det første vil kunne få tilgang til de vesentlige elementene i forklaringen ved å følge prosedyrene».
(©NTB)