USA ber Pakistan fordømme Kashmir-angrepet
USAs utenriksminister Marco Rubio oppfordrer India og Pakistan til å samarbeide for å trappe ned spenningen etter forrige ukes angrep i indisk Kashmir.
Krig og konflikter: De to atommaktene har innført flere tiltak mot hverandre etter et at væpnede grupper angrep turister i Pahalgam i Kashmir forrige uke. 26 mennesker ble drept, og India hevder pakistanske grupper sto bak.
Pakistan nekter for å ha hatt noe å gjøre med angrepet, og landets myndigheter hevder å ha etterretningsinformasjon om at India forbereder et angrep i nær framtid.
Rubio snakket separat med Indias utenriksminister Subrahmanyam Jaishankar og Pakistans statsminister Shehbaz Sharif onsdag, heter det i en uttalelse fra USAs utenriksdepartement. Rubio uttrykte støtte til Indias kamp mot ekstremisme og oppfordret Pakistan til å samarbeide og etterforske, samt fordømme angrepet, ifølge departementet.
(©NTB)