LIVESENTER
Menu
EU jobber med reserveløsninger om USA skulle komme til å trekke seg fra rollen som mekler mellom Russland og Ukraina, sier EUs utenrikssjef Kaja Kallas (i midten). I forgrunnen USAs utenriksminister Marco Rubio. Foto: Ronald Wittek / Pool via AP / NTB

FT: EU forbereder «plan B» om Trump trekker seg fra Ukraina-samtaler

EU jobber med egne løsninger i tilfelle Trump-administrasjonen følger opp truslene om å trekke seg fra rollen som mekler mellom USA og Ukraina.

Av NTB | 30.04.2025 21:42:59

Politikk: USAs president Donald Trump har lovet å gjøre rask slutt på den mer enn tre år lange krigen mellom de to nabolandene, men forsøkene har ikke båret frukter i de første 100 dagene som er gått siden han tiltrådte som president på ny.

Flere ganger de siste ukene har Trump sagt at partene nærmer seg en avtale, men dette har uteblitt. Tirsdag sa en talsperson for utenriksminister Marco Rubio at USA snart vil tre tilbake om det ikke gjøres framgang.

– Vi er nå på et punkt der de to partene må legge fram konkrete forslag om hvordan denne konflikten kan avsluttes, sa talsperson Tammy Bruce til journalister tirsdag, på vegne av Rubio.

– Vi ser tegn på at de vurderer om de bør forlate Ukraina og heller prøve å få til en avtale med russerne, fordi det er vanskelig, sier EUs utenrikssjef Kaja Kallas i et intervju med Financial Times.

Kallas sier at Europa kan trå til og støtte Ukraina økonomisk om USA trekker seg, men at det «med tanke på militærstøtten selvfølgelig vil være vanskelig å fylle tomrommet om amerikanerne drar».

Ifølge henne jobber flere europeiske regjeringer stadig med å «forsøke å overbevise dem om hvorfor utfallet av denne krigen er i deres interesser».