LIVESENTER
Menu
Resultatet gir blant annet en økning på 5,6 prosent på skiftsatser og minstelønninger for ansatte i store industrikonsern som Hydro og Yara. FOTO: Hydro

5,6 prosent lønnsøkning for ansatte med minstelønn

Forbundet Styrke og Norsk Industri er enige om en økning på 5,6 prosent på skiftsatser og minstelønninger for ansatte i store industrikonsern.

Av Egil M Solberg | 28.04.2025 09:18:19

Arbeidsliv: I slutten av forrige uke kom forbundet Styrke og Norsk Industri til enighet i mellomoppgjøret for 2025. Oppgjøret omfatter i overkant av 7700 medlemmer i elektrokjemisk industri og innebærer en økning på 5,6 prosent for skiftsatser og minstelønninger.

– Vi er godt fornøyde med resultatet, som gir en solid lønnsforbedring for våre medlemmer, sier forhandlingsleder Ommund Stokka i Styrke til forbundets hjemmeside.

Elektrokjemisk overenskomst dekker ansatte i blant annet Hydro, Elkem, Yara, Glencore, Bilfinger og Alcoa. Avtalen er en minstelønnsavtale, noe som betyr at forhandlingene nå fortsetter lokalt i de ulike bedriftene for ytterligere lønnsjusteringer.

Industribransjen er inne i en periode med høye krav til både kompetanse og produksjon, og lønnsøkningen kommer i kjølvannet av krav om bedre kompensasjon i et stramt arbeidsmarked. Forbundet Styrke uttrykker optimisme for de videre lokale oppgjørene.

Flere nyheter: