reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Foto: Erik Johansen / NTB

«Norgespris» – for lite for sent

Eksperter mener «Norgespris» ville hatt stor effekt om den ble innført da utenlandskablene ble satt i drift i 2021 og gjennom den verste strømkrisen. Nå er det for lite for sent.

Av Egil M Solberg | 08.02.2025 10:01:00

Kommentar: Fra 1. oktober innfører regjeringen fastprisordningen «Norgespris», der forbrukerne i Sørvest-Norge kan velge en fastpris på 40 øre/kWh (uten mva) som alternativ til spotpris med strømstøtte.

Spørsmålet er om dette faktisk vil lønne seg.

I prisområde NO2, som omfatter Haugalandet og Sunnhordland, er strømprisen for første kvartal 2025 anslått til rundt 55 øre/kWh (uten mva). Med dagens strømstøtteordning dekker staten 90 % av prisen over 73 øre/kWh, noe som gir en effektiv pris for forbrukerne på omtrent samme nivå som «Norgespris».

Dersom strømprisene holder seg lave, kan det være mer fordelaktig å forbli på spotpris fremfor å binde seg til «Norgespris».

Regjeringen mener fastpris gir forutsigbarhet, men flere eksperter peker på at markedet nå stabiliserer seg, og at mange kan ende opp med å betale mer enn nødvendig ved å velge fastpris.

Flere nyheter: