Connect with us

Lokalt

Flere kjøretøy med mangler og bruksforbud

Published

on

Statens vegvesen skal skifte ut skadet vann- og frostsikring i Djupedaltunnelen og gjøre sikringsarbeid i Siratunnelen i Flekkefjord. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad / NTB

Fire bruksforbud ble gitt under en kontroll på Seljestad fredag kveld.

Seljestad: På kvelden fredag 29. november gjennomførte Statens vegvesen kontroll ved Seljestad kontrollstasjon med fokus på tunge kjøretøy og varebiler.

Målet var å bedre trafikksikkerheten og avdekke eventuelle brudd på regelverk knyttet til lastsikring, kjøre- og hviletid, dekkmønster og teknisk tilstand.

Resultater fra kontrollen

* Antall kontrollerte kjøretøy: 70 tunge kjøretøy og 9 lette kjøretøy.
* Bruksforbud: 4 kjøretøy.

En bilfører med henger manglet førerrett for å trekke hengeren, som resulterte i bruksforbud og anmeldelse.

Annonse

En fører manglet tre kjettinger, fikk bruksforbud til kjettinger var anskaffet og gebyr på 1500 kr per kjetting.

Gebyr for dekkmangler: 3 lastebildekk og 1 varebildekk med for liten mønsterdybde. Gebyrene utgjorde 2 000 kr per dekk.

Overlastgebyr: En lastebil fikk gebyr på 3200 kr og måtte avlaste før videre kjøring.

Tekniske mangler: 5 kontrollsedler utstedt.

Operasjonen understreker viktigheten av å sikre at kjøretøy er i forskriftsmessig stand før de ferdes på norske veger, og at regelverk for lastsikring og dekk overholdes for å forebygge farlige situasjoner.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige