Connect with us

NTB

700 milliarder kroner styres av utdatert teknologi – regjeringen vil modernisere Nav

Regjeringen foreslår å bevilge 332 millioner kroner til modernisering av Navs utbetalingsløsninger i forslaget til statsbudsjettet for 2027. Regjeringen foreslår å bevilge 332 millioner kroner til modernisering av Navs utbetalingsløsninger i forslaget til statsbudsjettet for 2027.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng (Ap) vil gi 332 millioner kroner til å modernisere Navs utbetalingsløsninger i forslaget til neste års budsjett. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Regjeringen foreslår å bevilge 332 millioner kroner til modernisering av Navs utbetalingsløsninger i forslaget til statsbudsjettet for 2027.

Innenriks: Systemene håndterer i år nesten 700 milliarder kroner i utbetalinger til 2,8 millioner nordmenn. Dette innebærer blant annet pensjon, uføretrygd, dagpenger og sykepenger. Utbetalingsløsningen kjører på gammel og utdatert teknologi, skriver E24.

– Nav, som mange andre, kan bli utsatt for forsøk på hacking. Dette må vi sikre oss mot, sier arbeidsminister Kjersti Stenseng (Ap) til E24.

Totalt har moderniseringsprosjektet en kostnadsramme på drøye 1,4 milliarder kroner over fire år. Det er den største satsingen i Stensengs budsjettforslag for neste år.

– At vi gjør dette nå, handler om den grunnleggende tryggheten folk skal ha om at de får utbetalingene sine, sier Stenseng.

Annonse

Moderniseringen er det sjette steget i et prosjekt som har pågått siden 2012, og det skal også legge til rette for automatisk saksbehandling for å få ned behandlingstiden.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige