Connect with us

Lokalt

2+-skiltene fjernes fra Karmsundgata

Published

on

Høyre kjørefelt er et sambruksfelt som betyr at i tillegg til buss, taxi, motorsykkel og el-bil, så kan personbiler med to eller flere ombord også kjøre der. Sambruksfeltet i Karmsundgata er det første på Haugalandet. FOTO: Rogaland Fylkeskommune

Etter kritikk mot sambruksfeltene i Karmsundgata i Haugesund, har Rogaland fylkeskommune bestemt seg for å støtte kommunens ønske om å fjerne dem. Det kan ta så mye som 12 måneder å fjerne skiltene.

Trafikk: Til tross for at fylkeskommunens fagfolk vurderte dagens løsning som trafikkmessig gunstig, har de valgt å respektere lokaldemokratiets innsigelser.

Trafikksikkerhetsmessige utfordringer, særlig for lastebiler, har vært et sentralt argument for å fjerne ordningen.

Leder for fylkets samferdselsutvalg, Lasse Fredheim (H) i Haugesund, understreket ifølge Haugesunds avis betydningen av tilbakemeldinger fra transportnæringen. Han innrømmer at tidligere beslutninger må revurderes når de viser seg uhensiktsmessige.

Prosessen med å endre skilt og merking krever godkjenning fra Statens vegvesen og kan, avhengig av værforhold, ta tid. Endringene forventes å være på plass i løpet av 2025. Det vil si at det kan ta så mye som 12 måneder å fjerne skiltene.

Annonse

Med dette blir FrPs innvendinger mot sambruksfeltene hørt, og et nytt kapittel i trafikkreguleringen i Haugesund er i gang.

Live
Neste
Spilles
Forrige