Menu
Torsdag er det stengt for handel på Oslo Børs, men i New York stiger indeksene fra start. Foto: Mary Altaffer / AP / NTB

Wall Street åpner med oppgang etter tollblokkering

De amerikanske børsene åpnet med oppgang torsdag, dagen etter at USAs føderale handelsrett slo fast at Trump-administrasjonens tollpolitikk er ulovlig.

Av NTB | 29.05.2025 16:23:28

Økonomi og næringsliv: Teknologitunge Nasdaq hoppet 1,3 prosent i løpet av de første minuttene. Den brede S&P 500-indeksen hadde en noe mer moderat oppgang på 0,7 prosent.

USAs føderale handelsrett kom onsdag med en kjennelse der de konkluderte med at president Donald Trump gikk utover sine fullmakter da han 2. april innførte omfattende tolltiltak. Trump-administrasjonen har uttalt at de anker avgjørelsen.

Adam Sarhan i 50 Park Investments mener kjennelsen har stilnet mye av tolltrusselen.

KI-giganten Nvidia leverte knallsterke tall for første kvartal. Et overskudd på 18,8 milliarder dollar, tross milliardtap som følge av amerikanske eksportrestriksjoner, sender aksjen til værs med 6,4 prosent.

(©NTB)

Flere nyheter: