Von der Leyen må gjennom nye mistillitsavstemninger i EU-parlamentet
Både høyrefløyen og venstrefløyen i EU-parlamentet varsler mistillitsforslag mot EU-kommisjonens leder Ursula von der Leyen i oktober.
Det opplyser ikke navngitte EU-kilder til det tyske nyhetsbyrået DPA tirsdag.
EU-parlamentets president Roberta Metsola har informert forsamlingen om at de to forslagene har fått nok støtte til å bli behandlet. Det er krav om at minst en tidel av de 719 parlamentarikerne må støtte et mistillitsforslag før det kan tas opp til debatt og avstemning.
Både venstreorienterte The Left og høyreorienterte Patrioter for Europa kunngjorde forslagene i forrige uke, få timer etter at von der Leyen holdt en viktig tale der hun redegjorde for EU-kommisjonens prioriteringer i årene framover.
Mens The Left har anklaget kommisjonen for manglende handling når det gjelder situasjonen på Gazastripen, er Patrioter for Europa kritiske til kommisjonens økonomiske politikk.
Von der Leyen overlevde med stor margin et mistillitsforslag fra ytre høyre i juli. Det var første gang på over ti år at det ble stemt over et mistillitsforslag i EU-parlamentet.
(©NTB)