Connect with us

NTB

Von der Leyen kaller heliumballongene i Litauen en hybrid trussel

Published

on

EU-kommisjonens leder Ursula von der Leyen gir full støtte til Litauen etter at landets luftrom er blitt krenket av heliumballonger fra Belarus. Foto: Darko Bandic / AP / NTB

EU-kommisjonens leder Ursula von der Leyen sier Europa står i full solidaritet med Litauen etter at landets luftrom stadig krenkes av heliumballonger.

Politikk: Ballongene dukket først opp tidlig i oktober. Da sa litauiske myndigheter at det var snakk om ballonger som smuglet sigaretter fra Belarus til Litauen. De har flere ganger ført til at flyplassen i Vilnius er blitt stengt.Det baltiske Nato-landet har valgt å stenge grensa til Belarus i påvente av et møte i landets sikkerhetskommisjon.
– Dette er provokasjon. Vi kaller det ved sitt rette navn: en hybrid trussel. Vi vil ikke tolerere det, skriver von der Leyen på X mandag.
Hun sier ballongene er enda en grunn til å framskynde EUs storsatsinger Eastern Flank Watch og europeisk droneforsvar.
Litauens statsminister Inga Ruginiene sa mandag at landet vil begynne å skyte ned smuglerballonger som krysser grensa fra Belarus.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige