Menu
Ansatte varslet om hendelsen etter at flere ble syke. Equinor setter nå ned en intern granskingsgruppe for å undersøke nærmere. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

VG: Equinor gransker gassutslipp etter at ansatte på Melkøya ble syke

Equinor setter i gang intern gransking etter at ansatte på Melkøya fikk helseproblemer da de ble eksponert for en ukjent gass.

Av NTB | 01.06.2025 21:24:47

Medisin og helse: Over 20 ansatte har fått symptomer som pusteproblemer, hukommelsestap, neseblod og oppkast med gult skum, skriver VG.

– Vi vet faktisk ikke hva de er eksponert for, sier Rasmus Finnerup Wille, sjef for anlegget på Melkøya.

Til sammen har det vært fire hendelser. De tre første ble ikke undersøkt, men etter den fjerde hendelsen besluttet selskapet å nedsette en granskingsgruppe, ifølge avisen.

Equinor kan ikke svare på hva slags gass de ansatte har vært utsatt for, hvilke mengder det gjelder eller hvordan det har skjedd.

Alle de ansatte som har vært i det gassutsatte området, har vært utstyrt med en personlig gassmåler. Men ifølge Equinors talsperson Ellen Maria Skjelbæk er målerens datalogg ikke tatt i bruk, slik at det ikke er registrert informasjon på disse.

(©NTB)

Flere nyheter: