Connect with us

NTB

VG brukte fornavnet på Frogner-kvinnen i livesending: – Vi kommer til å beklage

VG røpet fornavnet på den såkalte Frogner-kvinnen i sin direktedekning fra rettssaken mot Marius Borg Høiby onsdag ettermiddag. VG røpet fornavnet på den såkalte Frogner-kvinnen i sin direktedekning fra rettssaken mot Marius Borg Høiby onsdag ettermiddag.

Published

on

Mette Yvonne Larsen er bistandsadvokat for den såkalte Frogner-kvinnen, Høibys ekskjæreste. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

VG røpet fornavnet på den såkalte Frogner-kvinnen i sin direktedekning fra rettssaken mot Marius Borg Høiby onsdag ettermiddag.

Innenriks: I en kort periode kunne alle som fulgte avisens dekning, lese kvinnens fornavn. Avisen skrev «Hei kjære XXXX. Håper du har det bra …» i sin direkterapportering, skriver Se og Hør, som har tatt et skjermbilde av direktestudioet til VG.

VGs nyhetsredaktør Anders Sooth Knutsen beklager hendelsen overfor NTB.

– Vi kom i skade for å publisere en tekstmelding som inneholdt fornavnet til en av de fornærmede. Det er beklagelig, og det skyldtes en menneskelig feil. Vi kommer til å beklage både overfor den fornærmede kvinnen og hennes bistandsadvokat, sier han.

Det er innført strenge regler i forbindelse med pressens dekning av rettssaken, men det er ikke forbud mot å navngi fornærmede i saken. Ingen av mediene har navngitt Frogner-kvinnen.

Annonse

Høiby er tiltalt for blant annet vold, skadeverk, hensynsløs atferd og gjentatte brudd på besøksforbud mot Frogner-kvinnen. Han erkjenner delvis straffskyld eller full straffskyld for dette.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige