Verdens helseorganisasjon må kutte en firedel av staben innen juni neste år
Verdens helseorganisasjon (WHO) er nødt til å kutte mer enn 2000 stillinger – en firedel av staben – innen juni neste år. Bakteppet er USAs bistandskutt.
Arbeidsliv: WHO anslår at arbeidsstokken vil minske med 2371 stillinger innen neste sommer på grunn av kutt, pensjon og at folk slutter, ifølge en presentasjon som etter planen skal vises fram til medlemslandene onsdag, ifølge Reuters.
Presentasjonen viser også at helseorganisasjonen har et budsjetthull for de to neste årene på 1,06 milliarder dollar, drøyt 10,7 milliarder kroner, ned fra et estimat på 1,7 milliarder i mai.
WHO har ikke besvart Reuters’ henvendelser om saken.
USA har vært den suverent største støttespilleren til organisasjonen. President Donald Trump kunngjorde på dag én av sin andre presidentperiode at landet trekker seg ut og skroter finansieringen. WHO kunngjorde følgelig at de ville nedskalere arbeidet og gjennomføre store kutt i ledelsen.
WHOs generaldirektør Tedros Adhanom Ghebreyesus har sagt at folk i en lang rekke land mister helsehjelp som følge av bistandskuttene.
– Pasienter går glipp av behandlinger, helseinstitusjoner har stengt, helsearbeidere har mistet jobbene sine, og folk rammes av økte egenandeler for helsetjenester, sa Tedros da han talte under åpningen av WHOs generalforsamling i Genève i mai.
Den gang anslo han at mennesker i minst 70 land ble rammet.








