Menu
Karina Sævik scoret for Vålerenga i mesterligakvalifiseringen i Finland. Her fra en toppseriekamp. Foto: Terje Bendiksby / NTB

Vålerenga halte i land seier over HJK i mesterligakvalifiseringen

Karina Sæviks straffespark ga Vålerenga 1-0-seier over finske HJK i Helsingfors og sendte laget til gruppefinale i mesterligakvalifiseringen i fotball.

Av NTB | 27.08.2025 20:04:49

Sport: Sævik fikk sjansen etter at Ylinn Tennebø ble dyttet overende av Jenny Topra etter en snau halvtime, og landslagsspissen gjorde ingen feil fra 11-meteren.

Vålerenga kom til kampen som klar favoritt og var i lange perioder det beste laget, men måtte slite for avansementet. HJK hadde kampens første sjanse ved Lotta Kalske etter et drøyt kvarter, men Tove Enblom leverte en god redning.

Tidlig i 2. omgang hadde HKJ-spiller Mineas Lassas en avslutning som gikk i tverrliggeren og over. I det 78. minutt ble Vålerenga igjen berget av Enblom da Kalske var gjennom.

HJK presset på mot slutten, men Vålerenga sto imot.

Motstander i gruppefinalen lørdag blir Slavia Praha, som slo tyrkiske Ankara Büyüksehir Fomget 2-1 tidligere onsdag. Den tsjekkiske klubben må lørdag greie seg uten stopperen Barbora Polcarova, som ble utvist i sluttminuttene.

Vålerenga deltok i mesterligaens gruppespill forrige sesong og tok ett poeng i en tøff gruppe som blant andre inneholdt turneringens vinnerlag Arsenal.

I år blir det ligaspill også i kvinnenes mesterliga, slik det allerede er blant mennene. Laget som vinner lørdagens gruppefinale i Helsingfors går inn i 3. og avgjørende kvalifiseringsrunde om en plass der.

Lagene som blir nummer to og tre går inn i kvalifiseringen til den nye europacupturneringen for kvinner.

(©NTB)

Flere nyheter: