Connect with us

NTB

Vålerenga-desperasjon før skjebnekamp: – Naturligvis ydmykende

Vålerengas iskrigere er i kjempetrøbbel i jakten på NM-tittel nummer 27. Tirsdag venter det som enkelt kan beskrives som en skjebnekamp mot Frisk Asker på Jordal. Vålerengas iskrigere er i kjempetrøbbel i jakten på NM-tittel nummer 27. Tirsdag venter det som enkelt kan beskrives som en skjebnekamp mot Frisk Asker på Jordal.

Published

on

Det har vært flere harde dueller så langt i NM-oppgjøret mellom Vålerenga og Frisk Asker. Foto: Jonas Been Henriksen / NTB

Vålerengas iskrigere er i kjempetrøbbel i jakten på NM-tittel nummer 27. Tirsdag venter det som enkelt kan beskrives som en skjebnekamp mot Frisk Asker på Jordal.

Sport: Frisk Asker leder 2-0 i best av sju-serien, og dermed er duellen på Jordal nærmest vinn-eller-forsvinn for Vålerenga. At et lag snur 0-3 til avansement er en sjeldenhet i topphockeyen.

Søndagens 2-8-tap i Asker fikk sportssjef Morten Ask til å rykke ut:

– Semifinaleserien har startet på en vond måte for alle som er glade i Vålerenga, og det er det bare å erkjenne, sa Ask til klubbens nettsted.

– Sifrene er store, og resultatmessig er det naturligvis ydmykende, la den tidligere proffspilleren til.

Annonse

Uslåelig rekord

Vålerengas rekord på 26 NM-titler vil fortsatt stå i lang tid framover, men nå har Oslo-klubben ventet 17 år på å løfte den gjeveste «bøtta». Underveis har det fire ganger blitt finaletap: 2010, 2013, 2014 og 2024.

De kongeblå har en stor en jobb foran seg om det skal bli ny finaleplass.

Det ble 1-4-tap på Jordal i første kamp fredag. To dager senere vant Frisk med seks mål på egen is. Samtidig venter stor støtte på Jordal. Et kjapt søk viser at det gjenstår få billetter til tirsdagens batalje.

Frisk vant sin hittil siste NM-tittel i 2019. Asker-laget har ikke tatt seg til finale siden da.

– Tullete

Lagene vant to ganger hver i de fire seriemøtene denne sesongen. VIF endte på lik poengsum som seriemester Storhamar, men var bak på innbyrdes oppgjør. Frisk ble nummer tre og var fire poeng bak.

Annonse

Dermed ventet de fleste en jevn semifinaleduell, men hittil har Frisk vært i en egen klasse.

Semifinaleserien har så langt vært preget av harde dueller, og søndag fikk VIF-spiller Magnus Brekke Henriksen matchstraff for å ha skallet til Michael Haga.

– Det er bare tullete å gjøre med 3.40 minutter igjen på klokken og du ligger under med fire, sa TV 2-ekspert Jan André Aasland.

Etterpå scoret Frisk to ganger til og fullbyrdet ydmykelsen.

Utestengt

Vålerenga må fra før klare seg uten Mathis Olimb i ytterligere fire kamper etter at han uvørent kastet sin brukkede kølle slik at den traff Frisk-trener Michael Smithurst i åpningskampen.

Annonse

Olimb sto også over søndagens tap.

Storhamar og Stavanger Oilers møtes i den andre semifinalen. Der har Storhamar overtaket etter tre kamper. Oilers har tatt ni NM-titler siden 2010 og er nærmest Vålerengas rekord.

Storhamar har vunnet de to siste NM-titlene og er favoritt også i år.

(©NTB)

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige