USAs spesialutsending er på Ukraina-møte i Paris
USAs spesialutsending Steve Witkoff er til stede på møtet i Paris der europeiske ledere diskuterer sikkerhetsgarantier for Ukraina ved en eventuell fredsavtale.
Krig og konflikter: Witkoff, som er utnevnt av USAs president Donald Trump til å megle i fredssamtaler, har også planer om å møte Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, opplyser det ukrainske presidentkontoret.
Witkoff ble invitert til å delta på møtet torsdag for å diskutere bistand til Ukraina, inkludert å skissere planer for militær støtte i tilfelle en fredsavtale.
Tidligere har Frankrikes president Emmanuel Macron og Storbritannias statsminister Keir Starmer insistert på at enhver europeisk sikkerhetsstyrke i Ukraina trenger støtte fra USA.
– Hvorfor er vi interessert i hva Russland mener om styrker i Ukraina? Det er en suveren stat. Det er ikke opp til dem å bestemme, sa Rutte i forkant av torsdagens møte.
Russland har uttalt at de mener at sikkerhetsgarantiene Ukraina ønsker seg som del av en fredsavtale – altså når krigen mellom Russland og Ukraina er slutt – er provokasjoner mot landet deres.
– De er ikke garantier for Ukrainas sikkerhet. De er garantier som setter det europeiske kontinentet i fare, sa talsperson for det russiske utenriksdepartementet, Maria Zakharova.
Macron kunngjorde onsdag at sikkerhetsgarantiene er ferdigstilt og klare for politisk godkjenning.
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj ankom Paris onsdag kveld. Også statsminister Jonas Gahr Støre deltar på torsdagens møte, men digitalt. Det ser også Spanias statsminister Pedro Sánchez seg nødt til, da flyet hans hadde tekniske problemer torsdag morgen.
Senere på dagen skal lederne ha et telefonmøte med Trump.
– Jeg fikk en tilbakemelding fra Trump i natt, på den tilbakemeldingen vi ga etter mitt Ukraina-besøk i forrige uke. Så nå er det tett kontakt mellom USA og Europa, fortsetter Støre, uten å gå inn på hva tilbakemeldingene gikk ut på.
Nato-sjef Mark Rutte sier at Russland ikke har vetorett på om vestlige land sender styrker til Ukraina som sikkerhetsgarantier hvis det oppnås en fredsavtale.
Ledere fra den såkalte koalisjonen av villige land, ledet av Frankrike og Storbritannia, har samtaler i Paris for å fastsette bidragene til de planlagte sikkerhetsgarantiene.
– Det er kommet i gang nå. Der er Zelenskyj med, europeere med, men også USA sitter og lytter på møtet, sier Støre på spørsmål fra NTB om møtet, med henvisning til Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.
(©NTB)