Connect with us

NTB

USAs handelsunderskudd krympet i januar

USAs handelsunderskudd minket i januar, drevet fram av rekordeksport og fallende import. Om trenden vedvarer, kan handelen bidra til vekst i første kvartal. USAs handelsunderskudd minket i januar, drevet fram av rekordeksport og fallende import. Om trenden vedvarer, kan handelen bidra til vekst i første kvartal.

Published

on

Konteinere blir losset på havna i Baltimore på USAs østkyst. USAs handelsunderskudd krympet i januar, mye på grunn av rekordhøy eksport. Foto: Stephanie Scarbrough / AP / NTB

USAs handelsunderskudd minket i januar, drevet fram av rekordeksport og fallende import. Om trenden vedvarer, kan handelen bidra til vekst i første kvartal.

USAs: Underskuddet krympet 25,3 prosent og endte på 54,5 milliarder dollar, 528 milliarder kroner, ifølge det amerikanske næringsdepartementet.

Reviderte tall fra desember viser en økning i handelsunderskuddet til 72,9 milliarder dollar, opp fra 70,3 milliarder, som først ble meldt. Økonomer som Reuters har snakket med, ventet seg et underskudd på 66,6 milliarder i januar.

Eksporten var imidlertid på rekordhøye 302,1 milliarder i januar etter den største økningen siden oktober 2021. Vareeksporten økte 8,1 prosent til 195,5 milliarder dollar. Importen falt samtidig 0,7 prosent til 356,6 milliarder dollar.

Tallene er forsinket på grunn av nedstengningen av statsapparatet i oktober og november. Handelstallene har vært ustabile i Donald Trumps andre presidentperiode, med vekslende tollsatser.

Annonse

Trump har forsvart tollpolitikken, som har skapt stor uro, med et behov for å styrke handelsbalansen og verne om USAs industri. Men produksjonsgjenoppstandelsen har ikke hentet seg inn foreløpig – 100.000 fabrikkjobber har gått tapt siden januar 2025, skriver Reuters.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige