Menu
Fallskjermsoldater fra U.S. Army 82nd Airborne Division hopper ut av et C-17 Globemaster på Bardufoss, under den multinasjonale øvelsen Swift Response 25. Foto: Ole-Sverre Haugli / Forsvaret / Handout / NTB

USA trapper opp i Nord-Europa: – NATO skal bli mer dødelig

Samtidig som Donald Trump skaper usikkerhet om USAs Nato-forpliktelser, øker amerikansk militær aktivitet i Nord-Europa.

Av Egil M Solberg | 27.05.2025 00:45:55

Forsvar: Nylig testet amerikanske marinesoldater mobile rakettsystemer på Gotland – bare 32 mil fra russiske Kaliningrad, skriver Finansavisen med henvisning til Wall Street Journal.

– Mine ordrer har ikke endret seg. Jeg lar meg ikke styre av politiske vinder, sier brigadegeneral Andrew Saslav i den amerikanske hæren til den amerikanske avisa.

USA har ledet storøvelsen Swift Response i mai, med 7.000 soldater fra Nato-land – blant annet i Norge. Målet er å sikre rask forflytting av styrker over Atlanteren.

– Nå som Finland og Sverige er Nato-medlemmer, har vi sammenhengende Nato-territorium nord for polarsirkelen, sier FFI-forsker Kristian Åtland til Finansavisen.

– Det handler ikke om å lage en klubb i klubben, men å gjøre Nato sterkere, sier Carl-Johan Edström, sjef for Sveriges forsvarsstab, til avisa.

Flere nyheter: