USA og Ukraina har igjen snakket sammen i Saudi-Arabia – Russland vil involvere FN
Russland vil at FN og andre land deltar i samtalene med USA om en delvis våpenhvile i Ukraina, sier en russisk mekler. USA og Ukraina har igjen snakket sammen.
Politikk: – Vi fortsetter samtalene, og legger til verdenssamfunnet, framfor alt FN og enkelte land, sier Russlands mekler Grigorij Karasin til det russiske statlige nyhetsbyrået Tass.
Kommentaren til Karasin kommer dagen etter at USA og Russlands delegasjoner hadde møter i 12 timer i Saudi-Arabia mandag.
– Vi snakket om alt, det var en intens dialog, ikke enkel, men veldig nyttig for oss og amerikanerne, sier Karasin tirsdag.
– Selvfølgelig er vi langt fra å løse alt, fra å være enige om alle punkter, men det virker som denne typen diskusjon er veldig betimelig.
– Samtalene er over. Alle detaljer skal kunngjøres senere, sier en ukrainsk kilde til en liten gruppe mediehus, inkludert AFP. Kommentaren kom ikke lenge etter at kilden uttalte at et USA-Ukraina-møte hadde startet.
Ukraina har tidligere i mars gått med på en midlertidig våpenhvile USA tok initiativ til, men Russland gjorde på sin side ikke det.
Tidligere har Tass sitert en kilde på at en felles uttalelse om samtalene kom til å bli publisert tirsdag.
I Moskva sier Kreml-talsperson Dmitrij Peskov at innholdet av samtalene med USA i Saudi-Arabia blir analysert.
– Innholdet i disse samtalene kommer definitivt ikke til å bli publisert, sier han.
Delegasjoner fra både Russland og Ukraina har separate samtaler om en våpenhvile med amerikanske diplomater i Saudi-Arabia.
USAs president Donald Trump vil ha en rask slutt på den nå tre år lange krigen som ble utløst av Russlands invasjon av Ukraina i februar 2022. Håpet er at den seneste runden med samtaler i Saudi-Arabia skal føre til et gjennombrudd.