Ungarn stempler antifa som terrorister
Ungarns statsminister Viktor Orban gjør som president Donald Trump og stempler den venstreorienterte antifa-bevegelsen som terrorister.
Politikk: Fredag publiserte den ungarske regjeringen en liste over organisasjoner og enkeltpersoner som de hevder er terrorister.
Stempelet innebærer frysing av eventuelle midler, utvisning eller innreiseforbud, økonomiske sanksjoner og restriksjoner for pengeoverføringer.
Foreløpig inneholder lista bare to enheter, antifa og den venstreekstremistiske tyske gruppen Hammerbande.
Medlemmer av Hammerbande skal ifølge tyske myndigheter ha deltatt i angrep på høyreekstreme i Budapest i februar 2023.
– Det er på tide at Ungarn følger USAs eksempel og klassifiserer organisasjoner som antifa som terrorgruppe, sa Orban tidligere i måneden.
Antifa er imidlertid ingen sentralisert gruppe eller organisasjon, men en løs bevegelse bestående av venstreorienterte grupper og enkeltpersoner som kjemper mot fascisme, nynazisme og rasisme.
(©NTB)