Connect with us

NTB

Ulriken Eagles vant kvinne-NM i basketball for fjerde år på rad – slo Asker Aliens

Asker Aliens bød på hard kamp, men Ulriken Eagles halte i land 77-64-seier i tredje og avgjørende finalekamp og forsvarte NM-tittelen i basketball for kvinner. Asker Aliens bød på hard kamp, men Ulriken Eagles halte i land 77-64-seier i tredje og avgjørende finalekamp og forsvarte NM-tittelen i basketball for kvinner.

Published

on

Ulriken Eagles er for fjerde år på rad norgesmester i basketball for kvinner. Illustrasjonsfoto: Foto: Beate Oma Dahle / NTB

Asker Aliens bød på hard kamp, men Ulriken Eagles halte i land 77-64-seier i tredje og avgjørende finalekamp og forsvarte NM-tittelen i basketball for kvinner.

Fotball: Eagles er mester for fjerde år på rad, og for sjette gang totalt. Aliens håpet å ta sin første tittel siden 2010, men greide ikke å henge med hjemmelaget i siste periode av onsdagens bortekamp.

– Dette var deilig. Jeg er helt utslitt, sa vinnerlagets Stine Austgulen til TV 2.

Hun førte an med 28 poeng, 11 returer og 5 assist, og hun ble kåret til finaleseriens mest verdifulle spiller (MVP).

– Jeg var bra før pause, men så begynte beina mine å bli slitne, sa Austgulen, som la til at det ikke ville bli noen voldsom feiring etter de tøffe finalekampene.

Annonse

– Det blir beina høyt og å spise påskegodt med familien.

Bergenslaget vant grunnserien klart med 18 seire og bare to tap, mens Asker endte langt bak på tredjeplass. Aliens hevet seg i sluttspillet, slo serietoer Frøya i semifinalen og beseiret deretter Eagles 66-63 borte i første finalekamp.

Det ga sjansen til å avgjøre hjemme i Leikvollhallen mandag, men der slo Eagles tilbake med overlegen seier 72-53.

Onsdag grep Eagles tidlig kommandoen og ledet 17-6 etter snaut fem minutter. Etter første periode sto det 28-15, men gjestene slo tilbake i den neste. Ved pause var stillingen 44-44. Aliens var nær å lede halvveis, men Eagles utlignet med et trepoengskudd to sekunder før periodeslutt.

Hjemmelaget vant den tredje perioden med ett poeng og ledet 55-54 foran den siste. Der dro Eagles ubønnhørlig fra på vei mot tittelen.

Annonse

Det blir mer dramatikk i Haukelandshallen når mennenes norgesmester skal kåres etter påske. Fyllingen Lions og Gimle møtes i best av fem kamper, alle i samme hall. Den første kampen spilles 16. april.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige