NTB
Tysk avisgigant kjøper Daily Telegraph
Det tyske gigantforlaget Axel Springer har kunngjort at de kjøper opp den britiske avisa Daily Telegraph for 575 millioner pund. Det tyske gigantforlaget Axel Springer har kunngjort at de kjøper opp den britiske avisa Daily Telegraph for 575 millioner pund.

Det tyske gigantforlaget Axel Springer har kunngjort at de kjøper opp den britiske avisa Daily Telegraph for 575 millioner pund.
Utenriks: Summen tilsvarer 7,4 milliarder norske kroner.
Daily Telegraph ble grunnlagt helt tilbake i 1855 og er sterkt tilknyttet det britiske etablissementet og det konservative partiet. De siste tre årene har avisa og eierkonsernet Telegraph Media Group vært til salgs. De forrige eierne, Barclay-familien, ble erklært insolvente i 2023 og måtte kvitte seg med avisa.
Det har vært en lang rekke budgivere til avisa, men motstand fra britiske myndigheter har ført til flere avslag.
Axel Springer-forlaget, som er basert i Berlin, er et av de største i Europa. De eier blant andre den tyske tabloidgiganten Bild, den noe tyngre avisa Die Welt og nettstedene Business Insider og Politico.
(©NTB)

