Menu
Folk på handletur på Ikea i San Francisco. Trump-administrasjonens tollpolitikk gjør det vanskeligere å holde prisene lave, melder selskapet, som har stor virksomhet i USA. Foto: Eric Risberg / AP / NTB

Trump-toll dytter Ikea-prisene opp

Ikea håper at Trump-administrasjonens toll på kjøkken- og baderomsinnredning vil slå lite ut, men erkjenner at det blir vanskeligere å holde prisene lave.

Av NTB | 28.09.2025 11:17:32

Fritid: USAs president Donald Trump kunngjorde natt til fredag en rekke tolløkninger, blant annet opp til 50 prosent på kjøkken- og baderomsinnredning og 30 prosent på polstrede møbler.

Selskapet har solgt møbler til amerikanere i 40 år, og tolløkningen kan komme til å presse prisene opp, erkjenner Ikea.

– Vårt mål er alltid å tilby møbler til overkommelige priser, og vår erfaring er at tollsatser som dette, gjør at det blir vanskeligere. Tollene har påvirkning på vår virksomhet, akkurat som de har for andre selskap. Vi vurderer hele tiden situasjonen, men målet vårt er at påvirkningen på prisene våre skal bli minimal, skriver selskapet i en epost til TT.

Videre garanterer Ikea at de fortsatt skal ha overkommelige priser.

USA er Ikeas nest største marked, og så godt som alle selskapets varer importeres dit fra enten Asia eller Europa, ifølge Reuters.

(©NTB)

Flere nyheter: