Trump sier Ukraina-møte i Vatikanet ville vært flott
Det ville vært flott hvis Russland og Ukraina kan møtes til våpenhvilesamtaler i Vatikanet, sier USAs president Donald Trump.
Politikk: Hvis møtet kan holdes i Vatikanet, vil det kunne gi samtalene ekstra betydning, sier Trump videre.
Trump viser til telefonsamtalen han hadde med Russlands president Vladimir Putin tidligere mandag, og sier at han spurte Putin: «Når skal vi få en slutt på dette, Vladimir?».
Trump uttalte seg om samtalen også tidligere mandag. På Truth Social skrev den amerikanske presidenten at han synes samtalen gikk veldig bra og at Vatikanet skal ha tilbydd seg å være vertskap for eventuelle samtaler.
Trump snakket også med Zelenskyj mandag. Etterpå sa Zelenskyj at et fysisk møte i Europa vurderes mellom Ukraina, Russland, USA, EU og Storbritannia i løpet av kort tid, og han nevnte Tyrkia, Vatikanet og Sveits som mulige arrangører.