Trump sier handelsavtalen med Kina er ferdigstilt – stille fra Beijing
USA og Kina er enige om en handelsavtale, sier USAs president Donald Trump. Kina har fortsatt ikke kommentert påstanden.
Økonomi og næringsliv: – Avtalen vår med Kina er ferdig og avhenger av endelig godkjenning fra president Xi og meg, skriver Trump på Truth Social.
Ifølge ham innebærer avtalen blant annet at Kina selger sjeldne jordarter til USA og at kinesiske studenter får gå på universiteter i USA.
– Vi får til sammen 55 prosent toll, Kina får 10 prosent. Forholdet er utmerket, skriver Trump.
– Som neste skritt bør partene komme fram til felles forståelse, redusere misforståelser og styrke samarbeidet, sier han til den kinesiske kringkasteren CCTV.
Ifølge Hi ble det «gjort nye framskritt» under de siste dagers forhandlinger, men han bekrefter ikke at det nå er enighet om en ny handelsavtale.
Representanter for de to landene har møttes i London de siste to dagene, og natt til onsdag het det fra amerikansk hold at det var enighet om et rammeverk for en avtale.
– Vi er på rett spor, sa da USAs handelsminister Howard Lutnick.
For få dager siden snakket Trump med Xi på telefon, den første direkte samtalen mellom de to lederne etter at Trump ble tatt i ed som president 20. januar.
Kinesiske myndigheter har ikke bekreftet Trumps opplysning om at handelsavtalen er ferdigstilt, og landets visestatsminister He Lifeng, som leder den kinesiske forhandlingsdelegasjonen, understreker at samarbeidet mellom de to land må styrkes.
Kina dominerer verdensmarkedet for sjeldne jordarter, som brukes blant annet i elektronikk. USA har anklaget Kina for å stanse eksporten av sjeldne mineraler, som er kritiske for den amerikanske økonomien.
Finansminister Scott Bessent var ikke like optimistisk da han uttalte seg i en høring i Representantenes hus onsdag. Han mener en «bredere avtale» med Kina kommer til å kreve en lengre forhandlingsrunde.