Trump og Netanyahu enige om fredsplan for Gaza – og truer Hamas
USAs president Donald Trump sier Israels statsminister Benjamin Netanyahu går med på planen for fred i Gaza. Mens Netanyahu bekrefter at han støtter planen.
Politikk: – Jeg vil også takke statsminister Netanyahu for å ha gått med på planen, og for å ha hatt tillit til at hvis vi jobber sammen, kan vi få en slutt på døden og ødeleggelsene som vi har sett i så mange år, i tiår, sa Trump under en pressekonferanse i Det hvite hus mandag kveld.
Den amerikanske presidenten uttrykte stor optimisme om avtalen.
– Dette er en stor dag, en vakker dag. Muligens en av de største dagene noensinne i sivilisasjonen. Ting som har pågått i hundrevis av år og tusenvis av år, sa Trump.
Det hvite hus har publisert en fredsplan på 20 punkter som ifølge Trump skal avslutte krigen i Gaza. Hamas må også godkjenne avtalen dersom den skal bli gjeldende.
– Jeg tror at vi i dag tar skritt mot å få en slutt på krigen og legge opp til fred. Jeg støtter planen din for å avslutte krigen i Gaza, som oppnår våre krigsmål, sa Netanyahu.
Den israelske statsministeren understreket at Gaza må demilitariseres.
– Gaza kommer til å bli demilitarisert, og Hamas kommer til å bli avvæpnet, sa Netanyahu, som mener Trumps plan er i tråd med Israels prinsipper.
Han er også klar på en annen ting:
– Den palestinske selvstyremyndigheten kan ikke ha noen rolle i det hele tatt i Gaza uten å gjennomgå en radikal og ekte forandring.
Han advarte Hamas mot å avvise planen.
– Dette kan gjøres på den enkle måten, eller det kan gjøres på den vanskelige måten, sa den israelske statsministeren.
Trump forsikret Netanyahu om støtte dersom Hamas avviser avtalen.
– Hvis Hamas avviser avtalen, ville du ha hatt vår fulle støtte til å gjøre det du måtte gjøre, sa presidenten.
Hamas har siden uttalt at de ikke har mottatt fredsplanen, melder Reuters.
Qatar spiller en sentral rolle i forhandlingene mellom Hamas og Israel om våpenhvile i Gaza og frigivelse av israelske gisler.
De to ville ikke svare på spørsmål fra pressen etter å ha kommet med sine innlegg om fredsplanen.
Netanyahu bekreftet at han støtter Trumps fredsplan.
– Israel vil gjennomføre ytterligere tilbaketrekninger knyttet til avvæpning og demilitarisering, men vil forbli i sikkerhetsområdet i overskuelig fremtid, sa Netanyahu.
Under møtet mellom de to sa Netanyahu unnskyld til Qatars statsminister Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim al-Thani på telefon for det israelske angrepet mot Doha, opplyser Reuters. Seks mennesker ble drept da Israel angrep en bygning der Hamas-ledere drøftet forhandlinger som Qatar er mekler i.