Trondheim kommune ekstrabevilger 4,8 millioner kroner til ski-VM – hard kritikk mot VM-selskapet
Trondheim kommunes finansbyråd Kjetil Reinskou (H) foreslår å bevilge 4,8 millioner koner ekstra til ski-VM-selskapet for å unngå konkurs.
Sport: Det kom fram i et digitalt informasjonsmøte der finansbyråden fortalte om den økonomiske floken med ski-VM-arrangøren. Der var budskapet at kommunen skulle betale 4,73 millioner kroner til arrangøren av ski-VM for slik å unngå at saken havner i rettssystemet.
– Dette er ikke et vedtatt forslag, men det blir sendt ut til politisk behandling i dag, sa Reinskou.
Den politiske prosessen vil skje 15.- og 17. juli kommende uke.
Striden har handlet om hvem som skal ta regningen for såkalte provisorier (midlertidige installasjoner som tribuner, mediesenter, kafeer og storskjermer).
Finansbyråd Reinskou mener at kommunens forslag innebærer at sjansen for at VM-selskapet risikerer å bli slått konkurs blir mindre ved at det bevilges et ekstrabeløp til VM-selskapet.
Reinskou opplyste at ski-VM totalt har kostet Trondheim 127,4 millioner kroner.
Han mener at VM-selskapet ikke har hatt kontroll over utgiftene. Han viste til manglende håndtering av avtaler og kontrakter, sene bestillinger og mangelfull kostnadskontroll. Finansbyråden var særlig oppgitt over to forhold.
– Det gjelder særlig manglende evne og vilje til å vurdere kost/nytte ved innkjøp, og det gjelder manglende evne og vilje til å følge budsjett, sa Reinskou i det digitale møtet.
Til Adresseavisen sier Reinskou at tilliten til ledelsen i VM-selskapet ikke lenger er der.
– Når du ser på uttalelsene i mediene, hvordan man forholder seg til det som er avtalt i møtet, ser man jo helt bort ifra det. Så tilliten er ikke der lenger på noe som helst nivå, sier Reinscou.
Åge Skinstad, daglig leder i VM-selskapet, ønsker ikke å kommentere uttalelsene til Reinscou.
– Vi leverte et forslag til våre kreditorer onsdag. Akkurat nå har jeg ingen kommentarer ut over det, sier Skinstad til NTB.
Alle utestående krav som er på under 40.000 kroner vil bli dekket i sin helhet. Det vil bety at rundt halvparten av kreditorene får tilbake alt.
Selskapet mener at de nå skylder 94 millioner kroner og at de har 57 millioner kroner på konto eller på vei.
Selskapet bak ski-VM i Granåsen eies av Norges Skiforbund (60 prosent), Sør-Trøndelag skikrets (30 prosent) og Trondheim kommune (10 prosent).
Reinskou var ikke nådig i sin kritikk av VM-selskapet.
Onsdag ble det kjent gjennom NRK at ski-VM vil gå rundt 37 millioner kroner i minus, og at VM-selskapet vil betale kreditorene 60 prosent av det de skylder etter mesterskapsdagene i Granåsen.
(©NTB)