Tre innsatte pågrepet etter trusler mot Sarkozy
Tre innsatte i fengselet La Santé i Paris er satt i politiets varetekt etter å ha kommet med trusler mot Frankrikes tidligere president Nicolas Sarkozy, melder franske medier.
Kriminalitet og rettsvesen: En video som sirkulerer i sosiale medier skal vise fornærmelser og trusler mot Sarkozy da han ankom fengselet, ifølge flere franske TV-kanaler som siterer påtalemyndigheten. Opptaket skal være filmet av en innsatt.
Etterforskningen gjelder drapstrusler, og under en ransaking ble to mobiltelefoner beslaglagt.
Sarkozy (70) begynte tirsdag å sone en fengselsstraff på fem år etter at han i september ble han funnet skyldig i å forsøke å skaffe valgkampmidler fra Libyas daværende diktator Muammar Gaddafi. Han ble med det dømt til fem år i fengsel for kriminell konspirasjon.
Ifølge forsvareren holdes den tidligere presidenten i en isolert og spesielt beskyttet del av fengselet. Han får ikke særbehandling, og det er sendt inn en begjæring om prøveløslatelse. Men han har to livvakter som er utplassert i en nabocelle i fengselet.
Sarkozy var president i Frankrike mellom 2007 og 2012.
(©NTB)