LIVESENTER
Menu
Jan-Erik Aalbu sa torsdag at ingen sponsorer har flyktet fra hopplandslaget. Like etter kom meldingen om at Toyota avslutter samarbeidsavtalen. Foto: Heiko Junge / NTB

Toyota avslutter samarbeidet med hopplandslaget umiddelbart

Toyota har valgt å avslutte samarbeidsavtalen med hopplandslaget med umiddelbar virkning, går det fram av en offisiell uttalelse torsdag.

Av NTB | 13.03.2025 17:32:39

Sport: – I likhet med alle som er glad i norsk hoppsport, er vi sjokkert og skuffet over det som er kommet fram om juks og manipulasjon med hoppdresser, står det.

– Vi har hatt dialog med forbundet og vurdert saken grundig, inkludert den siste utviklingen. På bakgrunn av dette har Toyota Norge besluttet å avslutte samarbeidsavtalen med umiddelbar virkning.

Dermed mister det norske hopplandslaget enda en av sine seks hovedsponsorer som følge av jukseskandalen. Advokatfirmaet Help trakk seg allerede mandag, men den avtalen ville løpt ut 1. mai.

– Det er ingen sponsorer som har flyktet. Det er én sponsor som trakk seg en og en halv måned før den avtalen gikk ut, og det visste vi fra august i fjor. Fortsatt står alle ved lag, og så får vi se hva tiden viser, sa Jan-Erik Aalbu til NTB tidligere torsdag.

Toyota trakk seg altså torsdag. De fire øvrige er Nammo, Advanzia Bank, Bildeler.no og Fibra. Den største sponsoren, Nammo, har vedtatt at selskapets logo skal fjernes fra alt av klær og utstyr. Fibras avtalen løper i likhet med Helps ut i mai.

– Vi er lei oss for at dette rammer alle utøvere, men slik situasjonen har blitt kan ikke Toyota stå som sponsor av hopplandslaget. Vi håper norsk hoppsport finner en vei ut av denne utfordrende saken, står det i uttalelsen fra Toyota Norge.

(©NTB)