Connect with us

NTB

Tolv drept i selvmordsangrep ved domstol i Pakistan

Published

on

En ødelagt bil ved åstedet i Islamabad tirsdag. Foto: Mohammad Yousuf / AP / NTB

Tolv personer ble drept og 27 såret av en bilbombe ved en rettsbygning i den pakistanske hovedstaden Islamabad. Pakistansk Taliban har tatt på seg skylden.

Kriminalitet og rettsvesen: Eksplosjonen skjedde tirsdag og kunne høres flere kilometer unna.Gjerningspersonen, en selvmordsbomber, forsøkte å ta seg inn på domstolsområdet, men valgte å angripe en politibil da han mislyktes i dette, opplyser innenriksminister Mohsin Naqvi.
Ifølge statlig TV var de døde trolig tilfeldige forbipasserende som var i området i forbindelse med rettssaker.
– Jeg parkerte bilen min og gikk inn i området. Da hørte jeg et kraftig smell ved porten, forteller advokat Rustam Malik til AFP.
Angrepet var den første av denne typen i den pakistanske hovedstaden på flere år. Den pakistanske Taliban-bevegelsen (TTP) har tatt på seg skylden for angrepet.
– Dommere, advokater og tjenestemenn som har fattet avgjørelser etter Pakistans uislamske lover, var målet, heter det i en uttalelse.
Gruppa truer med flere angrep inntil islamsk lov blir innført i Pakistan, der flertallet av befolkningen er muslimer.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige