Connect with us

NTB

To uker etter valget i Danmark – ingen ny regjering i sikte

Det går trått med forsøket på å stable en ny regjering på beina i Danmark etter valget for to uker siden. Det går trått med forsøket på å stable en ny regjering på beina i Danmark etter valget for to uker siden.

Published

on

Moderaternes leder Lars Løkke Rasmussen ankommer partiets valgvake tirsdag 24, mars. Sentrumspartiet havnet på vippen og jobber nå intenst for en ny regjering med både røde og blå partier. Foto: Rasmus Flindt Pedersen / Ritzau Scanpix via AP / NTB

Det går trått med forsøket på å stable en ny regjering på beina i Danmark etter valget for to uker siden.

Utenriks: – Det ser fortsatt tungt ut, sa Moderaternes leder Lars Løkke Rasmussen etter at han tirsdag møtte Socialdemokratiets leder Mette Frederiksen til forhandlinger. Møtet varte i fire timer.

Han oppfordrer igjen de to borgerlige partiene Venstre og De Konservative til å «tre inn i rollen».

– Det beste er å få en regjering over midten, sier Løkke, som også uttrykker skepsis til det han mener er Frederiksens forsøk på å få på plass en rød regjering.

– Når Mette Frederiksen søker en rød regjering, så er vi bekymret. Hvis vi skal videre den veien, så skal vi har forsikring om at en slik regjering klan føre en politikk som gjør Danmark rikere og øker antall arbeidsplasser, sier han til DR og dansk TV 2 etter møtet.

Annonse

Tidligere tirsdag var partiene Alternativet og Enhedslisten inne til forhandlinger. Begge partiene tilhører rød blokk og er aktuelle som støttepartier for en regjering med tyngdepunkt på venstresiden.

Frederiksen har fått i oppdrag å forsøke å danne en ny regjering ettersom Socialdemokratiet fikk flest stemmer i valget 24. mars. Hun er statsminister i den avtroppende trepartiregjeringen, mens Løkke Rasmussen er utenriksminister.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige