LIVESENTER
Menu

To havner anmeldt for å ha tatt imot skip uten riktig godkjenning

To norske havner har tatt imot skip uten riktig godkjenning, mener Kystverket, som nå har anmeldt havnene til politiet.

Av NTB | 21.09.2025 20:58:08

Kriminalitet og rettsvesen: To norske havner, Brettesnes og Kopervik, er politianmeldt av Kystverket for brudd på ISPS-regelverket, som sikrer havneanlegg mot trusler som smugling og sabotasje, skriver NRK.

Pelagia Hordafor på Brettesnes i Vågan kommune i Lofoten skal ha tatt imot 193 skip uten nødvendig godkjenning siden september 2023, til tross for advarsler fra Kystverket.

Kystverket advarer om risiko for smugling gjennom metoder som «At Sea Drop Off», hvor ulovlig last kan tas i land som vanlig gods.

Pelagia erkjenner at godkjenningen utløp, men sier sikkerheten har vært ivaretatt, og at tiltak er forbedret i perioden uten godkjenning.

Kopervik Havneanlegg i Rogaland har også blitt anmeldt, men har stanset ulovlig drift og mener bedre kommunikasjon fra Kystverket kunne forhindret saken, skriver NRK.

(©NTB)

Flere nyheter: