Tidenes dårligste valg for Sp – Vedum vil fortsatt være partileder
Senterpartiet har aldri hatt færre stortingsrepresentanter enn etter årets valg. – Ingen tvil om at resultatet var for dårlig, sier partileder Vedum.
Politikk: – Valget er for dårlig, det er ikke noen tvil om at det var et for lavt resultat, partileder Trygve Slagsvold Vedum i Politisk kvarter på NRK.
De har kun ni stortingsrepresentanter etter valget, det svakeste siden de ble stiftet som Bondepartiet i 1920, ifølge NRK.
Partiet skal nå ha «en god og grundig evaluering», sier Vedum, som sier at han er klar for å fortsette som partileder.
– Jeg er veldig motivert for å være partileder, både i medgang og motgang. Jeg har opplevd begge deler før, nå er det motgang. Jeg har et sterkt ønske om å jobbe sammen som lag, partiarbeid er lagarbeid, sier Vedum.
Han vil ikke si om han ser for seg å være partileder også ved neste stortingsvalg i 2029.
– Det får vi ta da. Jeg er veldig motivert, men vi skal ha respekt for partiprosessene. Men jeg er motivert til å være leder, Sp har et sterkt lag, sier han.
Vedum mener fortsatt at det var riktig av Senterpartiet å gå ut av regjeringen i februar.
– Jeg mener det var helt riktig. Noen ganger har du noen prinsipper, sier han.
Han avviser at de ble kastet ut av regjeringen av statsminister Jonas Gahr Støre (Ap).
– Nei, jeg opplevde bare at vi var uenige. For Sp var prinsippene og politikken viktigere enn posisjonene. Hvis Sp og stortingsgruppa ville, hadde vi sittet i regjering videre, sier han.
(©NTB)