LIVESENTER
Menu
Helsedirektoratets lokaler i Oslo. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad / NTB

Svensk lege fikk tillatelse til å jobbe i Norge på tross av voldtektssak

En svensk lege fikk godkjenning for å praktisere i Norge samtidig som han satt varetektsfengslet for voldtekt av ni pasienter. Helsedirektoratet vurderer å endre rutiner.

Av NTB | 09.11.2025 12:08:54

Kriminalitet og rettsvesen: Den svenske legen i slutten av 30-årene søkte i januar i år om å få godkjenning som allmennspesialist i Norge, skriver VG.

Den ble godkjent til tross for at mannen satt varetektsfengslet i Sverige i en sak hvor han var tiltalt for å voldtekt mot flere pasienter. Nå i høst falt dommen – åtte års fengsel. Legen erkjente noen av forholdene, men mente at resten var nødvendig behandling.

– Hvis vi hadde vært kjent med rettsprosessene i de sakene som er omtalt her, ville vi trolig satt behandlingen av autorisasjonssøknaden på vent til det forelå en dom i saken, sier avdelingsdirektør Cathrine Lien Jensen i Helsedirektoratet til VG.

I fjor fikk en annen svensk lege godkjent sin søknad av Helsedirektoratet til tross for at han var funnet skyldig i seksuelle krenkenkelser mot to pasienter i Sverige.

– Vi har ikke rutiner for å google søkere, sier Lien Jensen, som vedkjenner at det er grunn til å se på rutinene.

– Vi vil se nærmere på om vi i saksbehandlingen av både spesialistgodkjenning og autorisasjon kan endre rutinene for å fange opp forhold som er relevante for de godkjenningene som gis i Norge, sier hun.

Hun sier direktoratet vil ta opp funnene med kolleger på nordiske samarbeidsmøter i tiden fremover.

(©NTB)

Flere nyheter: