Connect with us

NTB

Sveits og Østerrike kan slutte seg til Europas nye rakettforsvar

Published

on

En mobil utskytingsrampe for et Patriot luftvernsystem på utstilling utenfor Fort Sill nær Lawton i Oklahoma i USA. Luftvernsystemet er nå på plass i Ukraina. Foto: Sean Murphy / AP / NTB

De nøytrale statene Sveits og Østerrike uttrykker ønske om å slutte seg til European Sky Shield, det nye luftvernsystemet som Tyskland har tatt initiativ til.

Politikk: Forsvarsministrene Viola Amherd fra Sveits og Klaudi Tanner fra Østerrike undertegnet fredag intensjonserklæringer om tilslutning til planene om et felles integrert luft- og rakettforsvar. Dermed har til sammen 19 land, blant dem Norge og andre Nato-land, sluttet seg til initiativet.
Beslutningen ble kunngjort på et møte i Bern i Sveits der Tysklands forsvarsminister Boris Pistorius deltok.
– En ting krigen i Ukraina har vist, er at viktigheten av luftvern ikke kan overvurderes, sa Pistorius.
Samarbeidet, forkortet ESSI, tar sikte på å tette hullene i Nato-landenes rakettforsvar rundt om i Europa. Det ble lansert i fjor høst som svar på Russlands invasjon av Ukraina, som dramatisk endret sikkerhetssituasjonen i Europa.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige