Menu
Norsk jubel etter seieren i blandet lagkonkurranse i hopp i ski-VM i Trondheim. Foto: Terje Pedersen / NTB

Suverent norsk gull i lagkonkurransen: – Fullstendig knockout

Anna Odine Strøm, Marius Lindvik, Eirin Maria Kvandal og Johann Forfang leverte i griseværet i Trondheim og vant lagkonkurransen i VM suverent.

Av NTB | 05.03.2025 18:01:57

Sport: Det er det første norske gullet i blandet lagkonkurranse siden det ble lagt til på VM-programmet i 2013. Norge sto med tre sølv og én bronse før VM i Granåsen. Der ble konkurransen for første gang avviklet i stor bakke.

Norge ledet med 32,5 poeng ned til Slovenia etter første omgang, og dermed måtte mye gå galt for å hindre hjemmeseier. I finalen leverte alle de norske og sørget for mer gulljubel i Granåsen.

– Det er deilig. Jeg synes alle leverer ekstremt bra i dag, og da kan ingen slå oss, sa Lindvik til NRK.

Strøm leverte hopp på 121,5 og 132 meter, mens Lindvik landet på 135 og 132,5 meter. Kvandal hadde 128 og 131,5 som sine lengder, mens Forfang hoppet 134,5 og 135,5 meter.

– Jeg skal ikke si at det er over all forventning, men jeg må si at det er i overkant av hva man kunne drømme om. Det er lov å drømme, men at vi skulle stå med tre gull og en bronse etter fire øvelser er i overkant, sa hoppsjef Jan-Erik Aalbu til NTB.

Han hadde håp om to gull og i alt fem medaljer i VM på hjemmebane. Den spådommen ser ut til å bli for knapp.

– De sa at jeg var breial, lo Aalbu.

Poengmessig var Strøm best i sin pulje i begge omganger, Kvandal nest best i sin (bak slovenske Nika Prevc), mens Lindvik og Forfang var best i sin pulje i første omgang og tredje best i finaleomgangen.

– Norge er i en helt annen klasse enn motstanderne. De slår fullstendig knockout på konkurrentene, fastslo NRK-kommentator Christian Nilssen underveis.

Strøm, Kvandal og Lindvik kunne med seieren juble for sitt andre gull i VM på hjemmebane. Fra før har Lindvik seiret i normalbakken, mens Strøm og Kvandal vant lagkonkurransen for kvinner sammen med Ingvild Synnøve Midtskogen og Heidi Dyhre Traaserud.

Strøm tok dessuten bronse individuelt i normalbakken.

Kvinnene har én konkurranse igjen i VM i stor bakke (fredag). Mennene skal ut i lagkonkurranse (torsdag) og individuelt renn (lørdag).

Det er meldt svært mye vind i Trondheim torsdag. Det kan fort få betydning for hoppkonkurransene i storbakken. I tillegg til hoppernes lagkonkurranse skal også kombinertherrene i aksjon.

Slovenia ble nummer to, 61,1 poeng bak Norge, mens Østerrike ble bronsevinner med hele 113,6 poeng opp til den norske kvartetten.

Norge tok sølv bak Tyskland i blandet lagkonkurranse i Planica-VM for to år siden. Da utgjorde Strøm, Forfang, Thea Minyan Bjørseth og Halvor Egner Granerud det norske laget. Bjørseth og Granerud er ikke med i årets VM som følge av skader.

(©NTB)

Flere nyheter: