Supertyfon har truffet land på Filippinene
Tyfonen Fung-wong har truffet Filippinene, melder landets værtjeneste. Over én million mennesker er evakuert, og minst to personer er døde.
Ulykker og naturkatastrofer: – Regnet og vinden var så kraftig at det var nesten null sikt, sier offiser Roberto Monterola i katastrofeberedskapen for Catanduanes-provinsen til nyhetsbyrået AP.
Tyfonen traff Aurora-provinsen nordøst for hovedstaden Manila søndag, med vind på opptil 51 meter per sekund og vindkast på opptil 64 meter per sekund. Fung-wong omtales nå som en super-tyfon.
En person druknet i flom i Catanduanes-provinsen, mens en annen døde i Catbalogan by da hun ble klemt fast, opplyser myndighetene.
Tyfonen bringer med seg store nedbørsmengder, kraftige vinder og stormflo. Værtjenesten advarer om høy risiko for livstruende og skadelig stormflo med toppnivåer som overstiger tre meter i løpet av de neste 48 timene.
Mer enn 30 millioner mennesker kan bli rammet av Fung-wong, ifølge sivilforsvarsmyndighetene. Tyfonen er ventet å treffe to tredeler av øygruppen med sitt 1800 kilometer brede regn- og vindbelte.
Flere østlige byer og landsbyer har mistet strømmen. Minst 325 innenriks- og 61 internasjonale flygninger er kansellert, og mer enn 6600 pendlere og havnearbeidere er strandet.
Forsvarsminister Gilberto Teodoro Jr. har bedt folk om å følge myndighetenes ordre og søke ly bort fra utsatte områder.
Filippinenes president Ferdinand Marcos Jr. har erklært unntakstilstand. Landets myndigheter jobber fortsatt med å håndtere ødeleggelsene etter tyfonen Kalmaegi, som kostet minst 224 mennesker livet tirsdag.
Filippinene blir rammet av rundt 20 tyfoner og uvær hvert år.
(©NTB)







