Menu
President Donald Trumps spesialutsending Steve Witkoff skal møte både israelske og qatarske delegasjoner til nye samtaler om en våpenhvile- og gisselavtale i Gaza. Han er på vei til Roma. Foto: Alex Brandon / AP / NTB

Sulten tiltar på Gaza mens våpenhvilesamtalene står i lås

Mens hjelpeorganisasjoner kommer med skarpe advarsler om økende sult og underernæring i Gaza, er forhandlingene om en våpenhvileavtale mellom Hamas og Israel fastlåste.

Av NTB | 23.07.2025 13:24:03

Politikk: USAs spesialutsending Steve Witkoff reiser denne uken til Roma, der han skal møte både israelske og qatarske delegasjoner til nye samtaler om en våpenhvile- og gisselavtale i Gaza.

Samtalene finner sted samtidig som delegasjoner fra Hamas og Israel holder indirekte samtaler i Qatars hovedstad Doha. Witkoff har gjort det klart at han bare vil delta i disse samtalene dersom man nærmer seg enighet.

Imens advarer over 100 hjelpeorganisasjoner i et felles opprop om at situasjonen på Gazastripen stadig blir verre. Sammen har de slått alarm om sult og manglende nødhjelp til Gaza.

Også 28 land, deriblant Norge, Storbritannia og Frankrike, gikk tidligere i uken sammen om en felleserklæring der de ber om en umiddelbar våpenhvile på den snart to år lange krigen.

Hamas insisterer samtidig på at avtalen må inkludere garantier for en permanent stans på krigen, noe Israel ikke ønsker å gå med på. De har lenge krevd at Hamas må legge ned våpnene og gi fra seg styringen på Gazastripen.

Dermed er man fortsatt langt unna en enighet, ifølge flere eksperter.

– Den kalde sannheten er at verken Benjamin Netanyahu eller Hamas-lederne i Gaza har noen interesse av å oppnå et raskt resultat og en omfattende våpenhvile, på grunn av innenrikspolitiske hensyn, sier Karim Bitar, som foreleser i Midtøsten-studier ved det prestisjetunge universitetet Sciences Po i Paris.

– Det som er på bordet nå er i praksis bare enda en utvekslingsavtale, ikke en ordentlig våpenhvileavtale, sier han.

Ifølge ham står Hamas overfor et dilemma. De er under press for å skaffe israelske innrømmelser, men står også overfor en stadig forverret humanitær situasjon for befolkningen i Gaza.

Israelske medier har den siste tiden i tillegg meldt om kommunikasjonsproblemer for Hamas. Deres forhandlere i Doha har ifølge Times of Israel slitt med å få direkte kontakt med det militære lederskapet i Gaza.

Dette gjør det vanskelig å snakke om våpenhvile og en mulig avtale om løslatelse av gislene som Hamas har holdt i snart to år.

Partene i Doha diskuterer i dag et amerikanskstøttet forslag om en 60 dager lang våpenhvile, noe de har gjort siden 6. juli. Hamas skal i henhold til forslaget løslate ti gisler i bytte for flere hundre palestinske fanger.

Midtøsten-analytiker Andreas Krieg ved King’s College i London sier at samtalene teknisk sett beveger seg, men at de i praksis står i lås.

(©NTB)

Flere nyheter: