Menu
De forente arabiske emirater anklages av Sudan for å forsyne RSF-militsen med penger og våpen. RSF og regjeringshæren har siden april 2023 utkjempet en brutal borgerkrig. Foto: Hussein Malla / AP / NTB

Sudan anklager Emiratene for å forsyne RSF med våpen – ber verden øke presset

Sudans FN-ambassadør oppfordrer verdenssamfunnet til å legge press på De forente arabiske emirater, som Sudan mener forsyner RSF-militsen med våpen.

Av NTB | 05.11.2025 14:13:31

Politikk: Paramilitære RSF har stått i en brutal borgerkrig med Sudans regjeringshær siden april 2023. Ifølge FN-ambassadør Hassan Hamid er det «svært godt kjent» hvem som forsyner militsen med våpen.

– Dessverre er det De forente arabiske emirater, sa han tirsdag.

Hamid sier det internasjonale samfunnet må legge hardt press på Emiratene for å «straks avslutte væpningen og finansieringen av slike terrormilitser».

Etter at nøkkelbyen El Fasher vest i Darfur falt, har RSF nå kontroll over alle fem delstatshovedsteder i Darfur-regionen. Det skaper frykt for at landet i praksis kan bli delt mellom øst og vest.

Etter at RSF kapret byen, kom det meldinger om massehenrettelser, overgrep, angrep på hjelpearbeidere, plyndring og bortføringer

Sudan vakler nå på randen av en enorm sultkatastrofe, og 21 millioner mennesker, nesten halvparten av Sudans befolkning, lider allerede av alvorlig matmangel, mens seks millioner allerede kan være rammet av hungersnød.

Emiratene avviser anklagene, selv om det er lagt fram beviser av internasjonale medier og i undersøkelser basert på åpne kilder.

– Presset må ikke bare være hvisking bak lukkede dører. Det må erklæres offentlig og åpent, følges opp med robuste sanksjoner og at forsoneren stilles til ansvar, sier Hamid.

Også FN har flere ganger anklaget Emiratene for å forsyne RSF med våpen.

Ifølge organisasjonen importerte den styrtrike oljestaten i Persiabukta 29 tonn gull fra Sudan i for, opp fra 17 tonn året før. I tillegg importerte Emiratene en anselig mengde gull fra Sudans naboland.

Rapporten viser til handelstall publisert i en FN-database ved utgangen av oktober. Swissaid sier tallene er fjernet fra basen etter publisering.

Emiratene importerte også 18 tonn gull fra Tsjad og 9 tonn fra Libya i fjor. Swissaid mener landene er utskipingspunkter for RSF-kontrollert gull.

– Disse mønstrene og strømmene bekrefter Emiratenes rolle som et viktig mål for gull smuglet ut av Sudan, heter det i rapporten. Organisasjonen omtaler også De forente arabiske emirater som «et globalt senter for gull av tvilsomt opphav».

Titusenvis av mennesker er drept i krigen, og flere millioner er drevet på flukt. De siste dagene har konflikten spredt seg til nye områder, og det er bekymring for at den allerede katastrofale humanitære situasjonen vil utarte.

Tidligere i konflikten har hæren anklaget Emiratene for å støtte RSF med våpen og leiesoldater som er sendt via Tsjad, Libya, Kenya og Somalia.

Mens borgerkrigen raser i Sudan, økte Emiratene importen av gull fra landet med 70 prosent i 2024, ifølge den sveitsiske organisasjonen Swissaid.

(©NTB)

Flere nyheter: