reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
JORDVERN: I 2023 var Stortingsrepresentant Tor Inge Eidesen (Sp) og ordfører Arne-Christian Mohn (Ap) stolte over jordvernprisen fra regjeringen tildelt Haugesund. FOTO: E. Solberg / Radio Haugaland

Støtter strengere myrvern – advarer om utfordringer for landbruket

Statsforvalteren i Rogaland sier ja til et forbud mot nedbygging av myr, men ber om tydeligere regler og unntak.

Av Egil M Solberg | 04.11.2025 06:31:31

Jordvern: I sin uttalelse til forslaget om å innføre et forbud i plan- og bygningsloven, peker Statsforvalteren på myras rolle som karbonlager, flomvern og viktig natur. Et strengere regelverk vil styrke klima- og naturhensyn.

Samtidig etterlyses bedre forutsigbarhet. Over 2400 dekar myr er allerede regulert til utbygging i Rogaland, og Statsforvalteren anbefaler at forbudet også omfatter slike planer – med svært snevre unntak.

For landbruksnæringen kan lovforslaget gi praktiske og økonomiske utfordringer, ettersom bygging i næringen ofte skjer uten reguleringsplan. Det foreslås derfor at det åpnes for dispensasjon og vurdering etter særlovgivning.

Statsforvalteren etterlyser også klare definisjoner av hva som er myr, samt bedre kartgrunnlag og veiledning for kommunene.

Flere nyheter: