Menu
Sævar Atli Magnússon ga Brann ledelsen, men fra kjempestemning og gledesjubel endte det med frustrasjon for bergenserne. Foto: Paul S. Amundsen / NTB

Stortap for Brann i Champions League-kvalifiseringen – fra drømmestart til 1-4-nederlag

Brann åpnet forrykende i andre kvalifiseringsrunde til Champions League, men ble overkjørt i andre omgang og tapte til slutt 1-4 mot RB Salzburg onsdag.

Av NTB | 23.07.2025 21:04:07

Sport: I det første av to oppgjør mot østerrikerne gikk Brann rett i strupen på bortelaget på Brann Stadion. Det førte til uttelling da Sævar Atli Magnusson pirket ballen forbi keeper og i mål etter en langpasning halvveis i første omgang.

Salzburg hadde ikke mye å komme med før hvilen, men etter pause skrudde østerrikerne opp tempoet og utlignet etter en snau times spill. Oscar Gloch vippet ballen i boksen til Nene, som lekkert banket ballen i mål på hel volley.

Deretter tok det ikke lang tid før Karim Onisiwo sendte Salzburg i ledelsen. Den høyreiste spissen ble byttet inn ved pause og kampbildet endret seg totalt. Etter 62 minutter stanget Onisiwo inn 2-1 etter et innlegg.

Bård Finne kom inn for Brann med et drøyt kvarter igjen og kom til skuddmulighet nærmest umiddelbart, men vondt skulle bli til verre for Brann. Etter 87 minutter økte Yorbe Vertessen til 3-1 for Salzburg og på overtid fikk bortelaget straffespark etter en hands.

Maurits Kjærgård satte inn 4-1 og sørget for en forferdelig avslutning for Brann, i en kamp der begge lag fort kunne fått en spiller utvist i første omgang.

Bortelagets Mamady Diambou var enda heldigere som slapp unna sitt andre gule kort like etter åpningsmålet til Brann. Til tross for to lignende stemplinger like etter hverandre, valgte dommer Damian Sylwestrzak å gi gult kort ved den første anledningen, men ikke den andre.

Det skjønte VGTVs kommentatorer lite av og etter nok kontroversiell dommeravgjørelse mot Brann senere i første omgang, gikk det en kule varmt for kommentator Vegard Aulstad.

– Det er helt utrolig svak dømming. Dette her er ikke Champions League-nivå. Du kan glemme å få kamper i denne turneringen denne sesongen, freste Aulstad.

Om Brann ryker mot Salzburg i Østerrike onsdag neste uke, havner bergenserne i tredje kvalifiseringsrunde til europaligaen. Der vil motstanderen enten være Anderlecht eller svenske Häcken. Om Brann ikke klarer å kvalifisere seg til europaligaen, blir det mulighet til å ende opp i conferenceligaen.

Brann garanterer seg minst plass i conferenceligaen ved å vinne et dobbeltoppgjør i europakvalifiseringen, enten det er i kvalifiseringen til Champions League, europaligaen eller conferenceligaen.

Torsdag skal både Rosenborg og Viking til dyst i andre kvalifiseringsrunde til conferenceligaen. Trønderne tar imot Banga fra Litauen, mens Viking skal spille hjemme mot slovenske Koper.

Branns Jakob Lungi Sørensen hadde allerede gult kort da han tidlig i kampen forsøkte å sklitakle Nene i full fart. Salzburg-spilleren klarte å holde seg på beina, noe som muligens reddet Sørensen fra sitt andre gule kort. Dansken ble byttet ut ved pause.

Det ser også tøft ut for Brann å komme seg til Champions League etter onsdagens tap, men det blir uansett flere muligheter til å sikre europacupspill.

(©NTB)