Connect with us

NTB

Støre: – Vi håper å komme raskt i gang med samtaler

Published

on

Statsminister Jonas Gahr Støre på vei ut av sentralstyremøte i Ap på Youngstorget i Oslo tirsdag. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Jonas Gahr Støre sier Ap har lyktes i å få mange velgere ned fra gjerdet. Nå håper han å komme raskt i gang med samtalene med de andre rødgrønne partiene.

Politikk: – Vi har fått klarsignal til å ha samtaler med de andre partiene, og jeg håper vi kan komme i gang med det raskt, sier han til NTB tirsdag ettermiddag.Sentralstyremøtet i Arbeiderpartiet dagen etter valgseieren er nettopp over.
– Vi har hatt en oppsummering av det vi vet om valget så langt, sier Støre og legger ikke skjul på at stemningen var god.
– Vi har løftet oss mange steder, og så er det utfordringer noen steder. Målet om å hente ned velgere fra gjerdet, ser ut til å ha gått bra. Så skal vi skal evaluere videre når vi har fått mer informasjon.
Arbeiderpartiet fikk 28,2 prosent av stemmene – 869.476 stemmer – når 99 prosent var telt opp. Det er en økning på 1,9 prosentpoeng fra forrige stortingsvalg.
Partiet er dermed avhengig av støtte fra de andre rødgrønne partiene for å sikre flertall, nærmere bestemt SV, MDG, Rødt og Sp.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige