Støre inviterer til regjeringssamtaler
Jonas Gahr Støre (Ap) sier han vil snart vil gå i gang med samarbeidssamtaler med de rødgrønne partiene på Stortinget.
Politikk: – Jeg vil i løpet av de nærmeste dagene invitere hvert enkelt parti som har pekt på meg som statsminister, til samtaler, sa han fra scenen under Arbeiderpartiets valgvake.
– Jeg vil lytte til hva som er viktig for dem, og de vil få høre fra meg, som leder av det partiet de har pekt på til å lede regjeringen i Norge som et alternativ til en Fremskrittsparti-regjering, legger han til.
Både SV, Rødt, MDG og Senterpartiet har stilt klare – og ofte kostbare – krav til Ap for å gi sin støtte. SV-leder Kirsti Bergstø tok i sin valgtale til orde for å samle partiene på rødgrønn side.
– Jeg vil nå sende ut en invitasjon til å samle den rødgrønne sida. Til å sette oss ned, snakke i lag og lage den planen for forandring som Norge trenger nå, sa hun.
– Jeg synes tuttifrutti smaker veldig godt.
Støre har de siste månedene ledet en ren Arbeiderparti-regjering etter at Senterpartiet trakk seg fra regjeringssamarbeidet i januar.
Arbeiderpartiet ble landets største parti, men Støre vil fortsatt trenge støtte fra alle partiene på rødgrønn side for å få et budsjett gjennom. Hvordan et budsjettsamarbeid vil se ut i praksis, er blant tingene det hersker usikkerhet rundt.
Mange har kalt den rødgrønne miksen av partiene som utgjør flertall for et «tuttifrutti-samarbeid». Rødt-leder Marie Sneve Martinussen er klar i sin tale.
(©NTB)