Menu
Stord rådhus. Foto:Daniel DeNiazi
ARKIVBILDE: Daniel Deniazi

Stord kommune i økonomisk krise: – Har undervurdert situasjonen

Kommunedirektøren varsler nye kutt etter alvorlig økonomirapport.

Av Egil M Solberg | 22.05.2025 15:19:40

Kommuneøkonomi: Stord kommune står i en alvorlig økonomisk situasjon. Torsdag la kommunedirektør Tommy Johansen fram en dyster rapport i kommunestyret, hvor han varslet at problemene er større enn tidligere antatt, melder Sunnhordland.

– Vi har kanskje undervurdert utfordringene. Den nåværende situasjonen vil bli krevende for både ledelse, kompetanse og kapasitet, sa Johansen ifølge avisa.

Før jul vedtok kommunen et offensivt budsjett med mål om å spare inn 100 millioner kroner. Nå innrømmer kommunedirektøren at dette blir svært vanskelig.

Så langt i år har kommunen hatt et merforbruk på 22,9 millioner kroner innen rehabilitering, helse og omsorg.

Sykefraværet i sektoren er på 14,3 prosent, og vikarutgiftene knyttet til dette har kostet kommunen 3,9 millioner kroner. I tillegg er det brukt 1,8 millioner kroner på ekstra innleie for å sikre forsvarlig helsehjelp, skriver avisa.

Utgiftene til legetjenester har økt fra 15 millioner i 2019 til 45 millioner i år.

– Det er en uholdbar utvikling, fastslo Johansen ifølge avisa, og varslet nye tiltak for å kutte kostnader.

Flere nyheter: