Stellan Skarsgård ut mot maten på norske filmsett: – Gikk ned 8 kilo under «Insomnia»-innspilling
Stellan Skarsgård vil spise godt på filminnspilling – og hevder at norske filmproduksjoner «ikke vil bruke penger på mat».
Fritid: Derfor har han spesielle kontrakter, rapporterer Variety fra filmfestivalen i Karlovy Var. Der er Skarsgård for å motta Crystal Globe-pris for sin innsats for film og kaste glans over visningen av Joachim Triers «Affeksjonsverdi».
Skarsgård aksepterte lavere lønn mot å bli utøvende produsent på Triers film fordi han ønsket å gi filmteamet gode lunsjer, servert på ordentlige tallerkener rundt et bord.
– Jeg sa «jeg filmer aldri i Norge uten å ha en spesiell kontrakt», sa den svenske verdensstjernen og begrunnet det med erfaringene fra innspillingen av Erik Skjoldbjærgs 1997-thriller «Insomnia».
– Jeg gikk ned 8 kilo på «Insomnia». Vi fikk vanligvis et brød, som var ferdigskåret, og en plastpakke med salami. Det var alt!, hevder Skarsgård:
– Jeg har laget andre filmer i Norge siden den gang, men det har alltid stått i kontrakten min at alle skal få lunsj av høyeste europeiske standard. Og det er dyrt. Norge er det rikeste landet, men de vil ikke bruke penger på mat, hevder Skarsgård, som mener god mat «gjør alle lykkeligere og filmen mye bedre».
– Jeg har ikke laget en eneste dårlig film i Norge siden, hevdet han under rundebordsintervjuet på den tsjekkiske filmfestivalen.
Variety har kontaktet de norske produsentene av «Insomnia» og «Affeksjonsverdi» for en kommentar. På spørsmål om kvaliteten på maten i «Insomnia» svarte Petter Borgli, en av produsentene, på epost: «Ingen kommentar (det er 29 år siden)», fulgt av et smiletegn.
(©NTB)