reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Det kan bli vanskelig for statsminister Sébastien Lecornu å få vedtatt et stramt statsbudsjett for neste år. Arkivfoto: Thibault Camus / AP / NTB

S&P justerer ned Frankrikes kredittverdighet

Kredittvurderingsbyrået S&P reduserer Frankrikes status fra AA til A+ og viser til risiko for at regjeringen ikke klarer å kutte budsjettunderskuddet.

Av NTB | 18.10.2025 02:02:51

Politikk: – Tross denne ukens fremleggelse av budsjettforslaget for neste år, er det fortsatt forhøyet risiko, sier S&P i en uttalelse.

President Emmanuel Macron forsøker å presse gjennom kraftige kutt i den statlige pengebruken, men partiet hans og støttepartiene har ikke flertall i den splittede nasjonalforsamlingen,

Statsminister Sébastien Lecornu ga denne uken etter i spørsmålet om en omstridt pensjonsreform som ville økt den offisielle pensjonsalderen fra 62 til 64 år.

– Selv om vi tror det generelle budsjettmålet med 5,4 prosents underskudd vil bli nådd, mener vi at uten betydelige tiltak for å få ned underskuddet, vil styrkingen av budsjettet ta lenger tid enn tidligere antatt, sier S&P.

Finansminister Roland Lescure svarer på S&Ps uttalelse med å forplikte seg til målet på 5,4 prosent, og sier regjeringen og nasjonalforsamlingen nå har et felles ansvar for å sikre t budsjett i tråd med målet.

(©NTB)

Flere nyheter: