reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Sveriges landslagssjef Graham Potter presenterte sin første tropp onsdag. Foto: Pontus Lundahl / TT / NTB

Smell for Sveriges ferske landslagssjef – Arsenal-stjerne ikke med debuttroppen

Arsenal-stjernen Viktor Gyökeres blir ikke klar til kriserammede Sveriges kommende VM-kvalifiseringskamper i fotball. Alexander Isak er derimot med.

Av NTB | 05.11.2025 12:23:54

Sport: Det kom fram da landslagssjef Graham Potter presenterte sin første tropp onsdag. Sverige møter Sveits og Slovenia i VM-kvalifiseringen den kommende tiden.

Stjernespissen Gyökeres ble byttet ut i pausen i Arsenals Premier League-møte med Burnley sist helg. En muskelskade er problemet.

Liverpool-profilen Alexander Isak har på sin side slitt med en lårskade og har ikke spilt siden 5-1-seieren over Eintracht Frankfurt for to uker siden. Til landskampene er han imidlertid aktuell.

– Alex er ikke klar for å spille to kamper med 90 minutter, men han er tilgjengelig, sier Potter.

50-åringen erstattet nylig Jon Dahl Tomasson som landslagssjef etter Sveriges fiasko i innledningen av VM-kvalifiseringen.

Sverige står med bare ett poeng på fire kamper og må gjennom playoff neste vår i jakten på VM-billett.

Potter, som har en fortid blant annet som trener i Östersund, snakket og besvarte spørsmål på svensk i møtet med mediene onsdag.

Den ferske landslagssjefen overrasket mange med å ta ut spillere som Taha Ali (Malmö), Gustav Lundgren (Gais) og Besfort Zeneli (Elfsborg) fra den hjemlige ligaen.

Det var i Sverige at Potter fikk et trenernavn. Han ledet Östersund til et uventet cupgull og tok senere laget langt i europaligaen. Deretter gikk veien til engelsk fotball, der han spesielt fikk mye ros for jobben han gjorde i Brighton.

Innsatsen ga ham en overgang til Chelsea, men det ble ingen suksess. Han ble fjernet etter sju måneder. Deretter ble det relativt rask exit også i West Ham.

(©NTB)

Flere nyheter: